700 Ft
Híres magyarok, akik formálták a világot – 12. rész – Zsolnay Vilmos, Schulek Frigyes, Lechner Ödön
Az 1867-es kiegyezéssel létrejött Osztrák–Magyar Monarchia látványos fejlődést hozott az építészetben. Erre a korszakra tehető Budapest jelenlegi városképének kialakulása: ekkor épültek a főváros ikonikus épületei, épült ki az Andrássy út, a Nagykörút, a dunai rakpartok a maguk csodálatos házaival, palotáival. De nemcsak a fővárosban, hanem az egész ország területén is megcsodálhatjuk a monarchiabeli lenyűgöző eklektikus-szecessziós épületek impozáns szépségét. Cikkünkben e korszak három meghatározó alakját mutatjuk be..
Mire jó, és mikor károsa stressz?
A stressz fogalmát az orvostudományba Selye János (1907-1982) vezette be. Osztrák anya és magyar apa gyermeke volt, belgyógyász, endokrinológus és kutató vegyész-biológus. Elméleti és kísérleti kutatómunkája máig érvényes útmutatást jelent a stressz jelenségével foglalkozók számára. E cikk címét az ő gondolatai sugallták..
Hamupipőke, az irigyelt szolgálóleány – Az irigység és a lelki sebek lélektanáról
Cikkünkben a Hamupipőke című mesét vizsgáljuk két különleges szempontból: hogyan segíthet ez a mese megérteni az irigység lélektanát, és hogyan gyógyíthatja lelki sebeinket.
Kerti teendők – Ősz
Rudolf Steiner épp száz évvel ezelőtt, 1924. június 7–16. között, Koberwitzben tartotta meg előadás-sorozatát a biodinamikus gazdálkodásról, amellyel egy teljesen új szemléletet és hozzáállást vitt az addigi mezőgazdasági folyamatokba. Az azóta elmúlt század során az emberiség hatalmas változásokon ment keresztül, és olyan iparágakat alakított ki, amik által a Föld klímája drasztikusan melegszik, az időjárásban is zavart okozva. A mezőgazdasági előadás-sorozat századik évfordulója alkalmából mi is útjára indítunk egy sorozatot az adott évszak kerti teendőiről és a felmelegedéshez való alkalmazkodásról, segítve, hogy összhangba kerülhessünk a természettel.
Egy élet – filmajánló
„Aki megment egy életet, egy egész világot ment meg” – hangzik el a Talmudban, a holokauszt kapcsán pedig gyakran idézik ezt a mondatot azok méltatására, akik saját életüket félretéve – sokszor kockáztatva – embereket mentettek meg a haláltáborok fenyegetése elől. A tanítás egyetemességét jelzi, hogy szinte szó szerint megtaláljuk a Koránban is. A 2023-ban készült Egy élet (One Life) című film a brit Nicholas Winton történetét meséli el, aki 1938-ban sikeres brókerként feláll az asztala mellől, és Prágába utazva elhatározza, hogy segít a náci megszállás elől menekülő családoknak. Ez a történelmi hitelességre törekvő könyvadaptáció egy valódi morális hőst mutat be, aki áldozatos munkájával több száz gyermek életét mentette meg.
Michael-impulzus a tudati lélek korában
Nagy szeretettel köszöntök mindenkit a mai előadáson! Szeptember 29-e Szent Mihály ünnepnapja, akiről ez idő tájt rendszeresen megemlékezünk egy-egy előadás formájában. A téma nagyon sokrétű és összetett; volt már, hogy a bátorság szempontjából közelítettük meg, volt, hogy a bölcsesség szempontjából kapcsolódtunk Michaelhez.
A mozgásszervi panaszok helyes megközelítéséről
A mozgásszervek egészséges működése szempontjából számtalan dolog meghatározó, és a megfelelő gondolkodásmód kialakításával segíthetjük a megelőzést és a gyógyulást is.
Sagrada Família – Szakrális geometriával a Föld kultikus központjai nyomában – 3. rész
A Föld kiemelt energetikai központjairól szóló cikksorozatunk előző két részében az amiens-i, valamint a barcelonai Föld-mellékcsakrapontokat vizsgáltuk meg. Láthattuk, hogy az amiens-i katedrálist az energetikai centrumra és az abból spirálisan kiinduló, valamint az abba becsatlakozó Szent György-sávok hálózatára építették fel. Azon túl, hogy a Sagrada Família a Katalónia téren (Plaça de Catalunya) található csakraponthoz relatív közel található – és valószínűleg szoros kapcsolatban áll vele –, kiemelt kultikus szerepe is van, ezért a folytatásban két részt is szentelünk e méltán híres műremek bemutatásának.
Mese – A három szem mogyoró
Volt egyszer egy szegény asszony, aki egyedül nevelte a fiát. Ahogyan a fiú cseperedni kezdett, a helyzetük egyre nyomorúságosabbá vált. Egyszer az asszony így szólt a fiához: – Nem tudok már gondoskodni rólad. Elég nagy vagy ahhoz, hogy elindulj, és szerencsét próbálj. Ha viszed valamire, gyere vissza, és segíts nekem is!